Item no: LCC600-28U-4P24
In stock: Available to order
Packaging ex works: 24 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
Artesyn's LCC600 series from Advanced Energy consists of 4 voltage variants with an output voltage of 12V, 28V, 36V or 48Vdc and is fully conduction cooled. Each variant also has a 5Vdc standby output that can supply up to 1.5A. Rated at 600Watt, these power supplies feature a thermal baseplate and are capable of delivering full output power over a wide operating temperature range of -40°...+85°C. The main output is adjustable for maximum application flexibility. The 48Vdc variant, for example, can be set from 44V...54Vdc and has a maximum current rating of 12.5A.
Technical data
  • 600Watt output at elevated ambient temperature
  • Wide ambient temperature range -40°C...+85°C with cooling plate
  • Adjustable output voltage
  • Remote On/Off
  • AC OK and DC OK signals
  • 5Vdc standby
  • Active current share
  • Conduction cooled/fanless
  • I2C / PMBus
  • Medical and industrial safety approval
  • Suitable for BF applications
  • Active power factor correction
  • IP65 variant with cable
  • Option input 277Vac
  • Warranty 2 years
  • Manufacturer Artesyn
Additional information
Enclosed power supplies
Output voltage (Vdc)
24
Power (W)
600
Input voltage range (Vac)
90 to 264
Protection class
Class I
Setting range Vdc max
30
Setting range Vdc min
24
Application
ITE/AV, Medical
Further functions
5Vdc auxiliary output, switchable in parallel
Control
PMBus
Status signals
AC OK signal, DC OK signal
Control signals
Remote Sense
IP protection
IP65
Manufacturer
Artesyn
Length (mm)
228
Width (mm)
101
Height (mm)
39.8
LEDs
More
Manufacturer's warranty
2 years
Efficiency typ.
93%