Item no: HEP-1000-24W
Stock level:1 Available immediately
Packaging ex works: 4 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
HEP-1000-24W is a 1000W power supply unit for harsh environmental conditions.
Cable version with IP67 protection
Technical data
  • Input voltage 90 to 305Vac
  • High efficiency up to 96
  • Very robust design with a long service life
  • Fully encapsulated in aluminum housing
  • Suitable for use in harsh environments with high dust density, humidity, vibration
  • Operating temperature range from -55°C to +70°C
  • Optional PMBus or CANBus interface available
  • Vibration test up to 10G
  • IP67
  • Dimensions 310 x 144 x 48.5mm (L x W x H)
Additional information
Enclosed power supplies
Output voltage (Vdc)
24
Power (W)
1008
Input voltage range (Vac)
90 to 305
Protection class
Class I
Setting range Vdc max
30
Setting range Vdc min
12
Application
ITE/AV
Further functions
12Vdc auxiliary output
Control
Analog
Status signals
DC OK signal
Control signals
Programmable current, Programmable voltage, Remote ON/OFF
IP protection
IP67
Manufacturer
MEAN WELL
Length (mm)
310
Width (mm)
144
Height (mm)
48.5
LEDs
Product series
HEP
More
Manufacturer's warranty
6 years
Efficiency typ.
95%