Item no: EPS-120-27
In stock: Available to order
Packaging ex works: 72 piece
Estimated delivery time: 1 to 2 weeks
Delivery time request  Print PDF
Description
EPS-120-27 is a reliable open frame power supply unit. Without a fan, the power supply delivers up to 84W.
Technical data
  • Input voltage 80 to 264Vac
  • No load power consumption <0.3W
  • Very compact design
  • LED indicator for power-on
  • Short-circuit, overload, overvoltage and temperature protection
  • Dimensions 101.6 x 50.8 x 29mm (L x W x H)
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
27
Power (W)
120
Application
ITE/AV
Standard size
2×4 inch
Protection class
Class I, Class II
Length (mm)
101.6
Width (mm)
50.8
Height (mm)
29
Further functions
12Vdc auxiliary output, peak power
Manufacturer
MEAN WELL
LEDs
Product series
EPS
More
Manufacturer's warranty
3 years
Convection power (W)
84
Efficiency typ.
90%