Item no: EPP-120S-27
In stock: Available to order
Packaging ex works: 100 piece
Estimated delivery time: 1 to 2 weeks
Delivery time request  Print PDF
Description
Technical data
  • Input voltage 80 to 264Vac
  • 120W power without ventilation, 150W peak load for 10 seconds
  • No load power consumption 0.5W
  • High efficiency up to 94
  • Temperature range -30°C to +85°C
  • Short-circuit, overload, overvoltage and temperature protection
  • Dimensions 76.2 x 50.8 x 28mm (L x W x H)
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
27
Power (W)
120
Application
ITE/AV
Standard size
2×3 inch
Protection class
Class I, Class II
Length (mm)
76.2
Width (mm)
50.8
Height (mm)
28
Further functions
Peak Power
Manufacturer
MEAN WELL
LEDs
Product series
EPP
More
Manufacturer's warranty
3 years
Convection power (W)
120
Efficiency typ.
94%