Item no: RPS-400-48-TF
In stock: Available to order
Packaging ex works: 24 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
RPS-400-48-TF is a 400W high power density medical power supply with a built-in fan on the top.
Technical data
  • Input voltage 80 to 264Vac
  • No load power consumption 0.5W
  • Medical approval 2x MOPP (insulation: primary to secondary)
  • Suitable for BF applications
  • Leakage current 250µA
  • 5V, 0.6A Stand-by output
  • Remote ON / OFF, built-in remote sense
  • Short-circuit, overload, overvoltage and overtemperature protection
  • Dimensions 130 x 86.6 x 66.5mm (L x W x H)
Additional information
Enclosed power supplies
Output voltage (Vdc)
48
Power (W)
400
Input voltage range (Vac)
80 to 264
Protection class
Class I
Setting range Vdc max
50.4
Setting range Vdc min
45.6
Application
Household, Medical
Further functions
5Vdc auxiliary output, 12Vdc auxiliary output
Status signals
DC OK signal
Control signals
Remote ON/OFF, Remote Sense
Manufacturer
MEAN WELL
Length (mm)
130
Width (mm)
86
Height (mm)
66.5
Efficiency typ.
94%