Item no: RPS-400-48
In stock: Available to order
Packaging ex works: 36 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
MEAN WELL The RPS-400-48 is a 400W high-density medical power supply with a 3x5 inch footprint. Without 25CFM forced air ventilation, it delivers 250W.
Technical data
  • Input voltage 80 to 264Vac
  • No load power consumption 0.5W
  • 2x MOPP (insulation: primary to secondary)
  • Suitable for BF applications
  • 400 watts of power with 25CFM forced ventilation
  • 250W with convection
  • Remote Sense and Remote ON/OFF integrated
  • Auxiliary voltage 5V and fan output 12V
  • Power Good Signal
  • Short-circuit, overload, overvoltage and overtemperature protection
  • Dimensions 127 x 76.2 x 35mm (L x W x H)
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
48
Power (W)
400
Application
Medical
Standard size
3×5 inch
Protection class
Class I, Class II
Length (mm)
127
Width (mm)
76
Height (mm)
35
Control signals
Remote ON/OFF, Remote Sense
Status signals
Power Good Signal
Further functions
5Vdc auxiliary output, 12Vdc auxiliary output, peak power
Manufacturer
MEAN WELL
LEDs
Product series
RPS
More
Manufacturer's warranty
3 years
Convection power (W)
250
Efficiency typ.
94%