Item no: RPS-300-12-C
In stock: Available to order
Packaging ex works: 24 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
RPS-300-12-C is a power supply unit for medical applications in a housing
Technical data
  • Input voltage 90 to 264Vac
  • 300W power with 20.5CFM forced ventilation
  • 200W with convection
  • No load power consumption <0.5W
  • 2x MOPP (insulation: primary to secondary)
  • Suitable for BF applications
  • Short-circuit, overload, overvoltage and overtemperature protection
  • Dimensions 130 x 86.6 x 43mm (L x W x H)
Additional information
Enclosed power supplies
Output voltage (Vdc)
12
Power (W)
300
Input voltage range (Vac)
80 to 264
Protection class
Class I
Setting range Vdc max
12.6
Setting range Vdc min
11.4
Application
Household, Medical
Further functions
5Vdc auxiliary output, 12Vdc auxiliary output
Status signals
DC OK signal
Control signals
Remote ON/OFF, Remote Sense
Manufacturer
MEAN WELL
Length (mm)
130
Width (mm)
86
Height (mm)
43
Efficiency typ.
90%