Item no: CFM150S120-B
In stock: Available to order
Delivery time request  Print PDF
Description
CFM150S120-B is Cincon's new high power density ITE AC/DC open frame power supply that is compatible with both Class I and Class II and offers 150W of power with baseplate cooling, measuring 116.8×50.8×34.6 mm. It has safety approvals according to IEC/UL/EN62368-1 and complies with IEC/EN60335-1.
Version with baseplate cooling
Technical data
  • Input voltage range 90 to 264Vac
  • 2 "x 4" open frame design, very compact
  • Active PFC
  • No load power consumption 150mW
  • High efficiency 94%
  • 120 watts with natural convection
  • 150 watts with base plate
  • Protective circuit: Permanent short circuit
  • Complies with IEC/EN60335-1 and IEC60601-1
  • EMI safety complies with Class I and Class II
  • Application range 5000m
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
12
Power (W)
150
Application
Budget, ITE/AV
Protection class
Class I, Class II
Length (mm)
116.8
Width (mm)
50.8
Height (mm)
34.6
Manufacturer
Cincon
LEDs
Product series
CFM
More
Manufacturer's warranty
3 years
Convection power (W)
120
Efficiency typ.
93%