Item no: EPP-150-12
In stock: Available to order
Packaging ex works: 72 piece
Estimated delivery time: 1 to 2 weeks
Delivery time request  Print PDF
Description
Technical data
  • Input voltage 90 to 264Vac
  • 100W convection
  • 150W with 20CFM fan
  • No load power consumption <0.5W
  • Built-in power factor correction >0.95
  • LED indicator for power-on
  • Auxiliary output 12V/0.3A
  • Short-circuit, overload, overvoltage and temperature protection
  • Dimensions 101.6 x 50.8 x 29mm (L x W x H)
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
12
Power (W)
150
Application
ITE/AV
Standard size
2×4 inch
Protection class
Class I
Length (mm)
101.6
Width (mm)
50.8
Height (mm)
29
Further functions
12Vdc auxiliary output
Manufacturer
MEAN WELL
LEDs
Product series
EPP
More
Manufacturer's warranty
3 years
Convection power (W)
100
Efficiency typ.
91%