Item no: FLS-20-500-DALI2-LN-PRO-C
Stock level:272 Available immediately
Packaging ex works: 72 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
The FLS-20-500-DALI2-LN-PRO-C LED driver with constant current output is designed for the operation of LED lighting applications from 80 to 500mA in the voltage range from 2.5 to 49Vdc. The output current can be set via NFC. Side covers for operation outside the luminaire are fitted ex works. The driver can be dimmed with DALI2 and AC Push in the range of 1-100%.
Eaglerise NFC applications
Google Play Store: Link
iOS App Store: Link
PC Software: Download
Technical data
  • Forward voltage range 2.5 to 49Vdc
  • DALI2 and AC Push interface
  • Amplitude dimming with dimming range 1...100%
  • Output current 80 to 500mA, adjustable via NFC
  • EOFI Level 15%
  • Dimensions 88 x 40 x 22mm (L x W x H) without side cover / 122x40x22mm with side cover (factory fitted)
Additional information
LED constant current
Power (W)
20
Control
DALI, AC Push Dimming
Channels
1
Current setting
NFC
Dimming type
Current control
Application
Single Color
Length (mm)
88
Width (mm)
40
Height (mm)
22
IP protection
IP20
Connection
Spring clamp
Further functions
EL certified, corridor function
Manufacturer
Eaglerise
Manufacturer's warranty
5 years
LEDs
Product series
FLS
More
Input voltage range (Vac)
198 to 264
Output current (mA)
Output voltage range (Vdc)
Efficiency typ.
87%