Item no: GF15KPU230BE
In stock: Available to order
Delivery time request  Print PDF
Description
  • Suitable for wall thicknesses up to 8 mm (optionally 16 mm)
  • Innovative flexible mounting system - fixation with fold-out retaining brackets
  • Available in 3 standard sizes (12 / 15 & 20)
  • Protection class IP54
  • Color RAL 7035 (RAL 7032 on request)
  • Air flow direction sucking in (B flow) - blowing out (A flow ) on request
A Flow B FLOW k
Additional information
Filter fan
Product
Filter fan
Standard size
15: 250 x 250mm
Air flow (m3/h)
116
Static pressure (PA)
56
Air direction
B flow intake
Supply
230Vac
Cut-out (mm)
223 x 223
Installation depth (mm)
105
Filter class
G3
Certificates
CE
LEDs
Manufacturer
Fandis
Power (W)
18
More
Current consumption (mA)
100
Temperature range
-10…+55°C