Item no: FF12A24UF
In stock: Available to order
Delivery time request  Print PDF
Description
New Fandis FF filter line
New generation of filterfans with "easy-mount" system
Quick installation
Screwless quick installation - just press the filter fan/outlet filter into the cut-out
Injection-molded rubber seal
Simple slide opening
Fix the filter housing and slide the cover upwards
High protection against water ingress
UV protection
Base and lid are made of UV-resistant PC/ABS plastic
A Flow B FLOW k
Additional information
Filter fan
Product
Filter fan
Standard size
12: 150 x 150mm
Air flow (m3/h)
44
Static pressure (PA)
41
Air direction
B flow intake
Supply
24Vdc
Cut-out (mm)
125 x 125
Installation depth (mm)
66
Filter class
G3
Certificates
CE
LEDs
Manufacturer
Fandis
Power (W)
15
More
Current consumption (mA)
760
Temperature range
-10…+55°C