Item no: RPS-300-24
Stock level:2 Available immediately
Packaging ex works: 36 piece
Delivery time request  Print PDF
Description
MEAN WELL The RPS-300-24 is a high-density 300W medical power supply with a 3×5 inch footprint. It delivers 200W without 25CFM forced air ventilation.
Technical data
  • Input voltage 90 to 264Vac
  • 300W power with 20.5CFM forced ventilation
  • 200W with convection
  • Built-in power factor correction
  • No load power consumption <0.5W
  • Built-in auxiliary output 12V/0.5A
  • Output signal for power o.k.
  • Dimensions 127 x 76.2 x 35mm (L x W x H)
Additional information
Open Frame
Output voltage (Vdc)
24
Application
Medical
Standard size
3×5 inch
Length (mm)
127
Width (mm)
76.2
Height (mm)
35
Control signals
Remote ON/OFF
Further functions
5Vdc auxiliary output, 12Vdc auxiliary output
Manufacturer
MEAN WELL
LEDs
Product series
RPS
Efficiency typ.
92%