Item no: EPP-150-15
Technical data
  • Input voltage 90 to 264Vac
  • 100W convection
  • 150W with 20CFM fan
  • No load power consumption <0.5W
  • Built-in power factor correction >0.95
  • LED indicator for power-on
  • Auxiliary output 12V/0.3A
  • Short-circuit, overload, overvoltage and temperature protection
  • Dimensions 101.6 x 50.8 x 29mm (L x W x H)
Output voltage (Vdc)
15
Standard size
2×4 inch
Further functions
12Vdc auxiliary output
Efficiency typ.
92%