SF15-F240, LED strips, 24Vdc constant voltage, 15.6W/m
Item no: n. a.
Delivery time request  Print PDF
Description
  • Dimmable, flexible 24VDC constant voltage LED strip
  • Power 15.6W/m
  • 240 LEDs/m
  • High efficiency
  • Very high color rendering Ra > 90
  • Very narrow color tolerance, MacAdam3
  • Length of the flexible print is 15m
  • Extremely narrow LED to LED distance (4.17mm) enables short distance to the diffuser and excellent homogeneity
  • High design freedom thanks to 2.5 cm cutting options
  • Self-adhesive 3M VHB tape on the back for easy mounting on different surfaces
SF15 F240 Marketing
Additional information
LED strips
Operating mode
24Vdc