RSP-3000-12
In stock: Available to order
Packaging ex works:
4 piece
Estimated delivery time:
1-2 weeks
Description
RSP-3000-12 is a power supply unit in a housing for industrial applications.
Technical data
- Input voltage 180 to 264Vac
- With active PFC
- Remote Sense and Remote On/Off functions integrated
- Auxiliary circuit 12V/0.1A
- Output voltage can be trimmed between 20 - 110% using an external control signal
- Current sharing up to 3 units
- Alarm signal output (relay contact and TTL signal)
- Air cooling with integrated, speed-controlled DC fan
- Operating temperature range from -20°C to +70°C
- Dimensions 278 x 177.8 x 63.5mm (L x W x H)